Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń
pokaż kalendarium

Aktualności

13 Grudzień 2014

Osoby z nadwagą i otyłością muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Okazuje się, że średnio mogą stracić aż 8 lat życia.Najnowsze doniesienia naukowe opublikowane w czasopiśmie „The Lancet Diabetes & Endocrinology” wskazują, że otyłość nie tylko skraca życie, ale również może spowodować utratę nawet 19 lat życia w zdrowiu.
Badacze przeanalizowali dane pochodzące z baz US National Health oraz Nutrition Examination Survey (...

cały artykuł
13 Grudzień 2014

Najnowsze badania, których współautorami są polscy specjaliści w dziedzinie onkologii i dermatologii, dowodzą, że nowoczesne terapie mogą znacznie wydłużyć czas przeżycia pacjentów z zaawansowanym czerniakiem. Artykuły dotyczące wyników zostały opublikowane w The New England Journal of Medicine. W magazynie The New England Journal of Medicine zamieszczone zostały dwa opisy badań, przy których współpracowali polscy naukowcy. Jeden z nich dotyczy...

cały artykuł
13 Grudzień 2014

Co czwarty sprzedawany produkt leczniczy w naszym kraju to lek sprzedawany bez recepty. W zależności od wskazania terapeutycznego korzysta z nich od 60 proc. do ponad 90 proc. Polaków.Samoleczenie, którego jednym z elementów jest stosowanie leków bez recepty, stanowi coraz istotniejszy składnik opieki zdrowotnej. Coraz powszechniejsze zjawisko samoleczenia jest trendem ogólnoświatowym, obejmującym także i Polskę. W okresie ostatnich kilkunastu lat jego udział...

cały artykuł
13 Grudzień 2014

Ogólnopolski Dzień Szczepień, który w tym roku wypada 12 grudnia, ma na celu propagowanie szczepień i poprawę wiedzy na temat korzyści, jakie przynoszą. W Polsce kwestia szczepień regulowana jest przez Program Szczepień Ochronnych. Poza wykazem szczepień obowiązkowych (refundowanych przez państwo), zawiera on także listę szczepień zalecanych, które są równie ważne i rekomendowane przez specjalistów.

“Jak wykazują badania naukowe, szczepionki...

cały artykuł
29 Kwiecień 2014

Połowa chorych umierających z powodu zawału umiera jeszcze przed dotarciem do szpitala. To dlatego, że bagatelizują ból wieńcowy i odwlekają wezwanie karetki.


http://portalemedyczne.pl/image/1258/6169/zlota-godzina-tak-kardiolodzy-okreslaja-pierwsze/?x=630


Złota godzina – tak kardiolodzy określają pierwsze 60 minut od pojawienia się objawów zawału serca. Dotarcie do szpitala w tym czasie oznacza bardzo korzystne rokowanie dla pacjenta.
fot. Pixabay


60 min od pojawienia się bólu wieńcowego do reperfuzji to złoty standard w leczeniu ostrych incydentów...

cały artykuł